KAKO SE PRIJAVIM NA IZPIT?
1. KORAK: Natančno izpolnite spletno prijavnico. Prijavnice se nahajajo poleg datuma izpitnega roka.
2. KORAK: Poravnate plačilo ALI prinesete potrdilo o brezplačnem opravljanju izpita od upravne enote.
POMEMBNO: Za prijavo morate izpolniti spletno prijavnico in plačilo poravnati/prinesti potrdilo od upravne enote do roka za prijavo.
Če to storite po roku za prijavo, se šteje, da na izpit niste prijavljeni.
IZPITNI ROKI ZA LETO 2025 za OSNOVNO RAVEN (A2-B1)
IZPITNI ROKI ZA LETO 2025 za VSTOPNO RAVEN (A1)
Izpite iz slovenščine za tujce na vstopni in osnovni ravni izvajamo kot zunanji izvajalec Izpitnega centra Centra za slovenščino kot drugi in tuji jezik (Filozofska fakulteta, Univerza v Ljubljani).
SESTAVA IZPITA IZ SLOVENŠČINE NA OSNOVNI RAVNI (A2-B1)
VZORČNI PRIMER IZPITA IZ SLOVENŠČINE NA OSNOVNI RAVNI
SESTAVA IZPITA IZ SLOVENŠČINA NA VSTOPNI RAVNI (A1)
VZORČNI PRIMER IZPITA IZ SLOVENŠČINE NA VSTOPNI RAVNI
1. Kdo se lahko udeleži programa?
Do enkratne brezplačne udeležbe v enotnem programu so upravičeni državljani tretjih držav, ki:
2. Kako se prijavim na tečaj?
3. Koliko ur traja tečaj?
Program traja 180 ur. Če po zaključenih 180 urah udeleženec ne dosega pričakovanih učnih rezultatov v skladu s programom, je upravičen do dodatnih 60 ur programa.
4. Kdaj se tečaji začnejo?
Tečaji potekajo vse leto. Načeloma vas vključimo v roku 60 dni od prejema vašega potrdila oz. takoj ko imamo prosto mesto.
5. Kakšen je urnik tečajev?
Večina tečajev poteka popoldne od 16.00 do 19.00, 2-krat ali 3-krat tedensko. Občasno izvedemo dopoldansko skupino, ki poteka od 9.00 do 12.00.
6. Kaj pa, če imam izmensko delo?
V tem primeru žal manjkate nekaj ali več srečanj. Gradivo dobite, ur pa žal ne morete nadomestiti.
7. Kako dolgo se čaka na tečaj?
Čakalna vrsta je zelo odvisna od števila prijav. Včasih vas lahko vključimo hitro, drugič je treba počakat nekaj tednov.
8. Kaj pomeni brezplačni prvi preizkus znanja slovenskega jezika?
Če ste se udeležili enotnega programa na stopnji (A2-B1), lahko brezplačni izpit iz slovenščine na osnovni ravni (A2-B1) opravljate v enem letu od izdaje potrdila o zaključenem tečaju.
9. Ali lahko grem na izpit iz slovenščine na osnovni ravni (A2-B1) brez tečaja?
Da. Vendar vsekakor najprej priporočamo, da se udeležite tečaja, na katerem se boste ogromno naučili in imeli več možnosti, da naredite izpit.
10. Kako se prijavim na izpit iz slovenščine na osnovni ravni?
11. Kaj se zgodi, če grem na izpit pred koncem tečaja?
A) IZPIT ste naredili. Prejmete potrdilo o opravljenem izpitu iz slovenščine na osnovni ravni in ne morete več obiskovati tečaja.
B) IZPITA niste naredili. Izkoristili ste možnost brezplačnega opravljanje izpita na osnovni ravni. Lahko nadaljujete z obiskovanjem tečaja v isti skupini, vendar morate izpit naslednjič plačati.
12. Kaj se zgodi, če grem na izpit po koncu tečaja?
A) IZPIT ste naredili. Prejmete potrdilo o opravljenem izpitu iz slovenščine na osnovni ravni.
B) IZPITA niste naredili. Izkoristili ste možnost brezplačnega opravljanje izpita na osnovni ravni. Naslednjič izpit plačate sami.
VEČ O PROGRAMU
Program ZIP je javno veljavni program učenja slovenščine, slovenske kulture, zgodovine in družbe. Obsega začetni (60 ur) in nadaljevalni modul (120 ur). Začetni modul je namenjen tistim, ki še ne znajo slovenščine, nadaljevalni modul pa tistim, ki so uspešno zaključili začetni modul ZIP, in tistim, ki imajo znanje, ki ga predvideva začetni modul.
Znanje, ki ga udeleženci dosežejo v nadaljevalnem modulu je na ravni A2, kot je opisana v dokumentu Skupni evropski jezikovni okvir. Ob 80 % udeležbi v programu in opravljenih obveznostih po programu udeleženec prejme javno veljavno potrdilo in je upravičen do brezplačnega izpita iz slovenščine na osnovni ravni.
Tečaji so namenjeni priseljencem, ki želijo pridobiti osnove slovenščine ali izpiliti svoje znanje. Tečaji potekajo po javno veljavnem programu slovenščina za tujce. Tečaji so samoplačniški.