V šolskem letu 2023/2024 smo izvedli naslednje študijske krožke:
1. BIOLOŠKI TOK: LES; NJEGOVA PONOVNA UPORABA
• Raziskovali smo, kaj za nas pomeni krožno gospodarstvo in kako se z njim srečujemo na lokalni ravni.
• Na konkretnem primeru ponovne uporabe lesa smo spoznali pojma biološki tok in koncept brez odpadkov.
• Nadgradili smo znanje ročnih spretnosti in spoznali osnove dizajna skozi igro.
2. URBANA PUŠČAVA
• Raziskovali smo, kaj za nas pomeni biotska raznovrstnost in kako se z njeno izgubo spopadamo na lokalni ravni.
• S pomočjo ogleda primera dobre prakse smo spoznali, kako lahko izboljšamo biodiverziteto »urbane puščave«.
• Naučili smo se prepoznavati invazivne rastline, za kaj vse jih lahko uporabimo ter kako pomembno je ohranjanje zaščitenih naravnih območij.
• Spoznali smo naše številne urbane žuželke, divje opraševalce in podebatirali, zakaj so tako pomembne za našo prehransko varnost.
• Zasnovali smo mali učni vrt, v katerem smo zasadili lokalne, medonosne in druge koristne rastline, in ki smo ga dopolnili s hotelom za žuželke.
3. ŽAR MOJSTER NA TERASI
• Ozavestili smo prehranjevalne navade mladih in pomen zdravega prehranjevanja, lokalno pridelane hrane (izvor in kvaliteta sestavin) in ohranjanja tradicije za regijo in za sodobni čas.
• Naučili smo se priprave zdravih, lokalno pridelanih kreativnih obrokov. Poglejte si naše recepte, ki smo jih preizkusili tudi v praksi: Recepti • Spodbujali smo medgeneracijskost in lokalno povezovanje med mladimi in različnimi deležniki oziroma medsebojno povezovanje na področju turizma.
Informacije:
Tel.: 03 713 35 65, E-naslov: mihaela.anclin@upi.si
Študijske krožke sofinancira Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje.
V šolskem letu 2022/2023 smo izvedli študijske krožke
Biološki tok: les
Zaradi antropocentričnih vplivov na naravo in posledično krčenje gozdov na veljavi vse bolj pridobiva ponovna uporaba lesa, ki počasi prerašča okvir modne muhe in se vse bolj uveljavlja kot možen poklic ter pomemben gospodarski sektor. S ponovno uporabo odpadnega lesa se bomo spoznali v praktičnem delu študijskega krožka, kjer se bomo skupaj naučili predelati odpadni les v nove uporabne izdelke. Preko ponovne uporabe oz. ti. "upcycling-a" se bomo seznanili s kreativno dimenzijo okoljevarstva v kontekstu krožnega gospodarstva. Dotaknili se bomo tudi vsebine o vlogi in pomenu dreves, gozdnem internetu, kako (pre)živijo drevesa v mestnem okolju in kako v gozdu, kako pravilno sadimo drevesa, kako lahko pomagamo drevju, da bodo ona pomagala nam v luči podnebnih sprememb.
Splošne informacije o objavi natečaja: Objavljeno na
spletu dne 31. 7. 2023
Rok / aktualno do: 31. 8. 2023 do 23.59
ure
Kategorija:
Javni razpisi in natečaji
Kontaktni
podatki: UPI Žalec, Mihaela Anclin, 03 713 35 65,
mihaela.anclin@upi.si
1. Namen natečaja
Namen natečaja je izbor najboljših fotografij s tematiko žuželk v urbanem okolju občine Žalec oziroma tematiko, ki jo zajema študijski krožek »Spremenimo zeleno puščavo v biodiverzitetni raj«.
2. Vsebinska opredelitev
Natečaj poteka v času od 1. avgusta 2023 do 31. avgusta 2023. Na natečaju lahko sodelujejo le predlogi, ki so posneti na območju občine Žalec in se vsebinsko navezujejo na tematiko študijskega krožka »Spremenimo zeleno puščavo v biodiverzitetni raj«.
3. Splošni pogoji
Na natečaju lahko sodeluje vsak, ki se strinja s pogoji sodelovanja na natečaju. Posamezni fotograf lahko pošlje pet fotografij. Vse fotografije morajo:
- biti posnete v urbanem (mestnem) okolju (npr. v mestnem parku, na ulici, na balkonu..), a ne v zaprtem prostoru (npr. v hiši);
- vsebovati posnetke živih, divjih nevretenčarjev, torej: žuželk (Insecta), pajkovcev (Arachnida), polžev (Gastropoda), kolobarnikov (Annelida) ali stonog (Myriapoda);
- v imenu vsebovati ime in priimek avtorja, datum in kraj nastanka, poljubno pa je lahko dodan tudi naslov fotografije;
- biti narejene na območju občine Žalec;
- biti mlajše od 10 let.
Oddane fotografije naj bodo v elektronski obliki JPG v RGB barvnem prostoru z minimalno ločljivostjo 1600 x 1200 pixlov. Fotografije so lahko osnovno obdelane (obrezovanje, korektura svetlobe, kontrasta in ostrine), ni pa dovoljeno dodajanje, preselitev ali odstranitev slikovnih elementov. Avtorji digitalnih fotografij so seznanjeni s problematiko prikaza na različnih izhodnih napravah ali medijih in skrb za kvaliteto prepuščajo UPI Ljudski univerzi Žalec. Člani komisije na natečaju ne morejo sodelovati.
4. Komisija za izbor
Strokovno komisijo sestavljajo:
1. Marko Leber,
2. Daša Jež
3. Mihaela Anclin
Strokovna komisija bo prejete fotografije objavila na spletni strani UPI Žalec. Od vseh oddanih fotografij bo izbranih najmanj 20 fotografij, ki bodo javnosti predstavljene na razstavi. Tri najboljše fotografije bodo tudi nagrajene.
5. Kriteriji ocenjevanja
Komisija bo pri ocenjevanju upoštevala ustreznost in izvirnost motiva, stopnjo prepoznavne umeščenosti v prostor občine Žalec, sporočilnost, vzdušje in tehnično brezhibnost fotografije. Fotografije, ki se prostorsko ne bodo omejile na občino Žalec, bo komisija izločila iz natečaja. Odločitev komisije je dokončna.
6. Oddaja fotografije
UPI – Ljudska univerza Žalec sprejema natečajne predloge od 1. avgusta
do 31. avgusta 2023 do 23.59 ure izključno preko e-naslova, in sicer: mihaela.anclin@upi.si. Fotografije zaradi omejitve prostora pošiljajte na navedeni e-naslov preko WeTransferja ( https://wetransfer.com). Fotografije lahko pošlje le avtor poslanih fotografij oziroma fotografije posreduje s pooblastilom avtorja, ki ga navede ob oddaji fotografije. Vsaka fotografija mora biti označena z imenom in priimkom avtorja oziroma zahtevanimi podatki na priloženem obrazcu.
7. Avtorske pravice
Pošiljatelji fotografij z navedbo svojega kontaktnega naslova zagotavljajo avtentičnost in avtorstvo poslanih fotografij oziroma avtorja navedejo v primeru pooblaščenega posredovanja v naslovu fotografije. Lažna navedba avtorstva je kazniva po Zakonu o avtorskih in sorodnih pravicah.
Avtorji poslanih fotografij s sodelovanjem na nagradnem natečaju dovoljujejo, da razpisovalec natečaja (UPI Žalec) fotografije uporabil za razstavo po zaključku natečaja. Razpisovalec fotografskega natečaja se zavezuje, da bo vsaka objavljena fotografija avtorsko označena.
8. Objava rezultatov in nagrade
Rezultati javnega natečaja bodo objavljeni na spletni strani UPI – Ljudske univerze Žalec. Nagrajenci bodo o izboru obveščeni po elektronski pošti ali telefonu najkasneje 10. dan po sprejemu odločitve. Izbor fotografij bo potekal predvidoma 4. septembra 2023. Nagrade se izročijo nagrajencem v 30 dneh po razglasitvi. Komisija bo nagradila tri zmagovalne fotografije. Od vseh oddanih fotografij bo izbranih najmanj 20 fotografij, ki bodo javnosti predstavljene na razstavi, katere datum bo določen naknadno (predvidoma v mesecu septembru 2023)..
Razpisovalec si pridružuje pravico, da se posamezna nagrada ne podeli ali se podeljeni naziv odvzame, če se naknadno ugotovi, da avtor ne izpolnjuje vseh pogojev razpisa.
9. Dodatne informacije
UPI Ljudska univerza Žalec, mihaela,anclin@upi.si ali na telefon 03 713 35 65.
Objava - priloga z OBRAZCEM tukaj:
FOTO NATEČAJ Urbane žuželke UPI avgust 2023
Več o študijskem krožku "Spremenimo zeleno puščavo v biodiverzitetni raj"
Vabljen v študijski krožek, v katerem bomo s pomočjo strokovnjakinje Daše Jež raziskovali in počeli marsikaj zanimivega.
1. Raziskovali bomo, kaj za nas pomeni biotska raznovrstnost in kako se z njeno izgubo spopadamo na lokalni ravni.
2. S pomočjo ogleda primera dobre prakse bomo spoznali, kako lahko »zeleno puščavo« spremenimo v biodiverzitetni raj.
3. Člane krožka, širšo in ožjo lokalno skupnost bomo ozaveščali o podnebnih spremembah v povezavi z razvojem odgovornega odnosa do lastnega načina življenja.
4. Naučili se bomo prepoznavati invazivne rastline ter kako pomembno je ohranjanje zaščitenih naravnih območij (Natura 2000).
5. Spoznali bomo naše številne urbane žuželke, divje opraševalce in podebatirali, zakaj so tako pomembni za našo prehransko varnost.
Informacije in prijave: mihaela.anclin@upi.si ali 041 699 260.
Javni poziv za izbor dobrih praks izobraževanja odraslih v projektu Podnebni cilji in vsebine v vzgoji in izobraževanju
Veseli in ponosni smo, da smo bili izbrani na
Javnem pozivu za izbor dobrih praks izobraževanja odraslih v projektu Podnebni cilji in vsebine v vzgoji in izobraževanju, ki ga je objavil Andragoški center Slovenije.
Med izvajalci študijskih krožkov so izbrali tiste, ki bomo vključeni v izvajanje aktivnosti, katerih namen je
sistematično vključevanje podnebnih ciljev in vsebin v
izobraževanje odraslih ter spodbujanje prilagajanja in blaženja
podnebnih sprememb
.
Na naši organizaciji smo izvajali študijski krožek z naslovom
(IZ)VIRNICA, v okviru katerega smo se posvetili zlasti varovanju vodnih virov v našem okolju in smo zato izvedli številne aktivnosti:
- zbiranje lokalnih primerov dobrih/slabih primerov s področja vodnih virov in analiza stanja;
- izdelava SWOT analize s predlogi za izboljšanje stanja:
SWOT ANALIZA
- priprava mozaika/razstave dobrih praks vpeljanih konkretnih ukrepov, ki prispevajo k doseganju okoljskih ciljev;
- pospeševanje trajnostnih sprememb v izobraževanju odraslih skozi vzpostavitev knjižnice-orodjarnice;
- oblikovanje delovne skupine in njenega predloga vpeljave umestitve
podnebnih vsebin v izobraževalno ponudbo UPI Žalec ter posledične
pilotne izvedbe (nadgradnje dobre prakse);
- ozaveščanje zaposlenih, udeležencev, predavateljev, obiskovalcev in drugih o pomenu varovanja vodnih virov;
- ozaveščanje udeležencev, obiskovalcev, predavateljev in drugih
deležnikov o njihovi so-odgovornosti za okoljske probleme ter krepitev
in gradnja odzivnosti na podnebne spremembe;
- predstavitev delovanja in zaključnih ugotovitev krožka (skupaj s
predlogi za nadaljnje aktivnosti) ter ustrezna diseminacija (
Izvirnica_POROČILO).
Pripravili smo tudi članek o pomenu vpetosti načet trajnostnega razvoja v UPI Žalec:
strokovni članek_JR
Več informacij: Mihaela Anclin, 03 713 35 65, mihaela.anclin@upi.si.
Pitnica izvirske vode Ločanke Utrinek z našega terenskega raziskovanja
Več informacij: Mihaela Anclin, 03 713 35 65 ali mihaela.anclin@upi.si
V šolskem letu 2021/2022 smo izvedli študijske krožke
1) E-spretni
Seznanili smo se z osnovnimi pojmi in funkcijami računalnika in njegovo varno rabo, spoznali osnove obdelave besedil, uporabe glavnih spletnih storitev, brskalnikov in e-pošte ter Googlove aplikacije. Naučili smo seuporabe glavnih spletnih portalov, kar nam bo omogočilo aktivno vlogo v informacijski družbi.
2) Narava: »Bodi dober z mano!«
Seznanili smo se z obstoječimi možnostmi alternativnih oblik vzajemnega sožitja med človekom in naravo (Zero Waste, zdravilne rastline), spoznali potrebe lokalne skupnosti na področju zdravega načina življenja, spoznali pomen trajnostnih in zelenih oblik sobivanja z naravo (problematika porabe naravnih virov) ter našo lokalno skupnost ozaveščali o podnebnih spremembah v povezavi z razvojem odgovornega odnosa do lastnega načina življenja.
Poglejte si nekaj utrinkov z naših druženj.
3) Znanje za vsak dan in še več
V mesecu maju smo izvedli študijski krožek s prav posebnimi
udeleženci – skupino iz Ukrajine. Poudarek krožka je bil na učenju osnov
slovenskega jezika, kulture in vrednot. Skozi celoten krožek smo izmenjali
ogromno koristnih in uporabnih informacij, mnenj in znanj, krepili medsebojno
vez, komunikacijo in občutek pripadnosti.
Jezikovne spretnosti smo z udeleženci začeli usvajati najprej
s podobnostmi in razlikami med ukrajinskim in slovenskim jezikom, nadaljevali z
začetnim sporazumevalnim besediščem in osnovnimi glagoli, osebnimi zaimki,
obravnavali slovnični čas in števila ter utrjevali tudi javno nastopanje –
skratka vse, kar so potrebovali za lažjo komunikacijo in vključitev v novo
okolje. Udeležence smo poleg osnov sporazumevanja v slovenščini spoznali tudi s
slovenskimi navadami, kulinariko, z delovanjem javnih uradov in ustanov v
lokalnem okolju, s pravnimi ureditvami in sistemi ter mnogo drugega.
Krožek ni bil zgolj poučevanje jezika, temveč učinkovito
medsebojno sodelovanje dveh različnih, a bogatih kultur, s čimer smo efektivno
zaobjeli naslov »Znanje za vsak dan in še več«, kar je krožek zagotovo tudi
ponudil.
1. PEDALIRAM – ZATO K SVOJEMU ZDRAVJU IN OKOLJU PRISPEVAM!
V krožku smo:
preverili, ali imamo v resnici kolesarjem prijazno infrastrukturo (poti - steze, možnosti parkiranja koles);
analizirali dejanski kolesarski promet in ugotavljali potrebe (potencialnih) kolesarjev (izvedba anketiranja med prebivalci);
izvedli izobraževalno-posvetovalni dogodek, na katerem smo s pomočjo zunanjih gostov – strokovnjakov predstavili naše ugotovitve in se pogovorili o možnostih - spodbudah za večjo uporabo koles pri dnevnih delovnih migracijah.
Na podlagi novega
Regionalnega razvojnega programa Savinjske razvojne regije 2021 – 2027, Strategije lokalnega razvoja za lokalno akcijsko skupino Spodnje Savinjske doline, Celostne prometne strategije Občine Žalec, rezultatov projekta Kakovost okolja vpliva na zdravje vseh (LAS SSD) smo v študijskem krožku odgovarjali na dva pereča lokalna problema: (1) visoke vrednosti onesnaževalcev zraka (prah in hrup) in (2) izjemno visoke dnevne delovne migracije. Preverite, kaj smo ugotovili do sedaj: Pedaliram_Analiza.
Na zaključnem srečanju, ki je dne 15. 9. 2021 potekalo preko Zooma, smo:
- se seznanili z rezultati ankete, opravljene med prebivalci,
- spoznali izkušnje kolesarke, ki je vsakodnevno kolesarila v službo,
- pregledali stanje na terenu v občinah Žalec, Vransko in Polzela,
- slišali glas predstavnika Medobčinskega inšpektorata in redarstva.
Vsi udeleženci srečanja smo ob zaključku oblikovali Memorandum o možnostih in spodbudah za večjo uporabo koles pri dnevnih migracijah.
2. KAKO (NE)ZNANI SLOVENCI SKRBIMO ZA SVOJE ZDRAVJE
S pomočjo spoznavanja različnih zgodb o skrbi za svoje zdravje s strani bolj ali manj znanih prebivalcev smo se posvetili skrbi za bolj celostno zdravje. Njihove primere smo preučili, kritično ovrednotili, jih podkrepili/nadgradili z lastnimi razmišljanji in nato izdelali svoje akcijske plane skrbi za zdravje »Ej, za moje zdravje gre!«. Pripravili bomo še nabor priporočil za celostno skrb za zdravje, pri čemer bomo upoštevali dva kriterija, ki ju zaposleni navajamo kot klasičen razlog, zakaj je naša skrb za zdravje pomanjkljiva: razpoložljivost finančnih sredstev (plačljivi/brezplačni programi – fitnes, welnes centri, igrišča ipd.) in koliko časa dnevno/tedensko lahko namenimo skrbi za zdravje.
Udeležba je
brezplačna, saj študijske krožke sofinancira Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport.
Veseli bomo, če se nam pridružite! Informacije in prijave: mihaela.anclin@upi.si ali 03 713 35 65.
Študijski krožki so brezplačna oblika izobraževanja in druženja, ki jo vodi posebej usposobljen mentor. Teme krožkov so raznovrstne, pretok idej in domišljije pa brezmejen. Na zavihku
Pretekli krožki si poglejte, kaj vse smo počeli v preteklih letih. Več o študijskih krožkih: Študijski krožki v Sloveniji .
Poglejte si nekaj foto utrinkov z že izvedenih srečanj.
Srečanje z dr. Lučko Kajfež Bogataj
Srečanje z mag. Senko Šifkovič Vrbica (PIC Ljubljana)
V zadnjih nekaj letih smo uspešno izvedli kar nekaj študijskih krožkov.
Veseli smo, da smo vam lahko v preteklih letih ponudili in uspešno izvedli kar nekaj študijskih krožkov, ki so se vsebinsko dotikali raznoterih področij: od trajnosti in glasbe do ustvarjalnosti.
Glasbeni študijski krožek Savinjski UPI, v katerem smo bogatili znanje o slovenski, ljudski narečni pesmi iz različnih narečnih skupin, izboljševali ozaveščenost o naši zgodovini in vrednotah in krepili občutek naše identitete ter se usposabljali s področja ljudskega petja in igranja na kitaro ter javnega nastopanja
TRI, DVA, ENA – PRILOŽNOST ZA TRAJNOST ŠE NI ZAMUJENA!, v katerem smo spoznavali problematiko globalnih klimatskih sprememb in njihov vpliv na lokalno okolje, se seznanjali s pravnim varstvom okolja z vidika posameznika in lokalne skupnosti, raziskovali primere dobrih praks s področja trajnostnega razvoja v domačem okolju ter na ta na način razvijali odgovoren odnos do lokalnega okolja in lastnega načina življenja
Manj smeti - manj skrbi!, v katerem smo spoznavali osnovne sestavine in pomen življenja brez odpadkov
Moj EKO Dom, kjer smo spoznavali osnovne sestavine in pomen zero wasta ter vpliv naravnih izdelkov na zdravje, razvijali vizualne, ročne komunikacijski in ostale spretnosti, prenašali svoje ideje in navdušenje nad izdelavo naravnih izdelkov med svojce, člane krožka in širše znanja na svojce
bralni študijski krožek, ki ga vsako leto izvajamo skupaj z Medobčinsko splošno knjižnico Žalec
Posebej bi opozorili na krožek z naslovom "Tri, dva, ena - priložnost za trajnost še ni zamujena!" v okviru katerega smo izdelali zemljevid dobrih praks, kratek filmček in podali nekaj predlogov, kako dodati več trajnosti v našo dolino! Predloge smo predstavili na posebnem dogodku v Taboru, ki je bil v torek, 2. 10. 2018.
- Kratek filmček o srečanjih študijskega krožka "Tri, dva, ena - priložnost za trajnost še ni zamujena!"
Več informacij o vsebini in izvajanju dobite na spodnjih kontaktnih podatkih ter na spletni strani: Študijski krožki v Sloveniji .
Vsi, ki vas tovrstne vsebine zanimajo, vabljeni, da se nam pridružite! Udeležba v krožkih je
brezplačna, saj jih sofinancira Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport.
Spoznavali in obudili smo veščine, ki so jih "obvladovali" naši predniki ter tako spoznali njihov vsakdan. Krožek je bil namenjen vsem, ki radi razvijajo svojo kreativnost, domišljijo in ročne spretnosti.
Uvodno - motivacijsko srečanje študijskiega krožka Pripovedujte (eko-) zgodbo: zeleno izobraževanje med tradicijo in prihodnostjo, 19. maj 2016.
Pripovedujte (eko-) zgodbo: zeleno izobraževanje med tradicijo in prihodnostjo
Ste kritični v odnosu do lokalnega okolja in lastnih (potrošniških) navad ali pa bi to želeli postati?
Vas zanima trajnostni razvoj in varovanje okolja?
Se zavedate, da zdrava prehrana pomeni lokalno pridelano hrano?
Veste, da moč sprememb leži prav v vsakem posamezniku posebej?
Potem je bil nov študijski krožek, v katerem smo se posvečali omenjenim vsebinam, hkrati pa zbirali (eko-) lokalne zgodbe, navade, tradicijo o povezanosti in soodvisnosti človeka in narave ter gradili most med preteklostjo in prihodnostjo (posledice potrošništva in njegovih učinkov na sodobno, globalno povezano družbo) pravi naslov za vas.
Obirovske južine: tradicionalne jedi Spodnje Savinjske doline
Ali veste, kaj so jedli naši dedki in babice, ko so obirali hmelj?
Bi se želeli naučiti tradicionalne priprave hmeljarskih jedi?
V študijskem krožku smo z udeleženkami pripravile tradicionalne obirovske jedi spodnje Savinjske doline. Jedi, ki so jih med obiranjem hmelja jedli naši stari starši, smo zabeležile v priročni knjižici receptov.