Mirica Vasle, dobitnica priznanja Andragoškega centra Slovenije v letu 2011
"Ne obupajte ob ovirah. Vztrajajte. Pojdite za ciljem, ki ste si ga zadali. Borite se zanj, ko je to potrebno, in boste zagotovo prišli na cilj – mogoče še dlje.«
Tako pravi Mirica Vasle, dobitnica priznanja Andragoškega centra Slovenije leta 2011, ki prihaja iz Zabukovice. Njena zgodba je preprosta, a hkrati navdihujoča. Gre za pripoved o vztrajnosti, pogumu in ljubezni do vseživljenjskega učenja. Kljub številnim oviram in dvomom v mladosti je našla moč, da se je podala na pot izobraževanja odraslih, kar ji je odprlo nove možnosti – ne le za osebno rast, temveč tudi za zgled njeni družini in skupnosti. Njen dosežek je dokaz, da nikoli ni prepozno za nove začetke in da ima učenje moč, da oblikuje naša življenja.
Prejem priznanja: Odskočna deska za nadaljnje dosežke
Prejem priznanja ACS je bil za Mirico poseben trenutek. Kot se spominja, je bilo vse skupaj zanjo presenetljivo, saj na začetku niti ni povsem razumela pomena tega priznanja. Poklicala jo je svetovalka Mihaela, ki ji je razložila postopek, a Mirica je sprva skromno menila, da »ne počne nič posebnega«. Ko pa je kasneje izvedela, da je izbrana med prejemnike, ji je to vlilo nov zagon. "Priznanje je bilo zame kot odskočna deska. Motiviralo me je, da sem naslednje leto izdala svojo prvo knjigo," pravi Mirica. Pri tem poudarja, kako pomembna je bila podpora njenih staršev, ki sta bila ob njenem uspehu neizmerno ponosna. Še danes na steni njunega doma visi uokvirjen članek o njenem priznanju – dragocen opomnik na ta dosežek.
Podpora družine: Ključ do uspeha
Ena izmed največjih Miricinih motivacij je njena družina, še posebej štirje otroci, ki s ponosom gledajo na njene dosežke. "Najstarejši sin me pogosto vpraša, zakaj sem prejela priznanje," pove Mirica. To ji daje priložnost, da jim razloži, kako pomembno je vseživljenjsko učenje in kako ji je izobraževanje pomagalo oblikovati življenje. Njeni otroci so ji v navdih, saj jih želi spodbujati k radovednosti in učenju. Mirica se trudi biti zgled in jim pojasnjuje, da izobraževanje ni omejeno zgolj na mladost, temveč je proces, ki traja vse življenje.
Pomen vseživljenjskega učenja
Mirica se še dobro spominja, kako so jo v rednem šolskem sistemu spremljali negativni komentarji. "Besede, kot so 'tega ne zmoreš' ali 'nisi sposobna', so bile del mojega vsakdana," pove. Ti komentarji so ji jemali samozavest, dokler ni našla moči, da se zoperstavi tem omejujočim prepričanjem. S podporo moža, ki ji je pomagal pri učenju matematike in jo mitiviral, in svetovalke Mihaele, ki jo je usmerjala in podpirala, je začela verjeti vase. "Najpomembneje je bilo, da sem odstranila besede 'ne zmorem' in 'ne znam' iz svojega besedišča," pravi. Njena zgodba dokazuje, kako pomembno je imeti podporno okolje in moč, da presežemo ovire, ki nam jih postavljajo drugi – ali mi sami.
Vedno nove cilje
Čeprav je Mirica že veliko dosegla, si vedno znova postavlja nove cilje. Med njenimi trenutnimi načrti sta izdaja dveh knjig – ena bo namenjena otrokom – in ustanovitev društva za pomoč otrokom z razvojnimi motnjami, kot je avtizem. Poleg tega se uči novih spretnosti, kot sta šivanje in izdelovanje nakita iz poliranih zadrg. Njena strast do ustvarjanja je tudi odraz njenega prepričanja, da nas učenje in kreativnost bogatita na mnogih ravneh. "Rada bi zašila obleko za hčerkino obhajilo," doda s toplim nasmehom.
Navdih za druge
Ko Mirico vprašajo, kaj bi svetovala drugim, ki razmišljajo o vključitvi v vseživljenjsko učenje, je njena sporočilo preprosto, a močno: "Ne obupajte ob ovirah. Vztrajajte. Pojdite za ciljem, ki ste si ga zadali. Borite se zanj, ko je to potrebno, in boste zagotovo prišli na cilj – mogoče še dlje." Njena zgodba je dokaz, da nikoli ni prepozno za učenje, in da vztrajnost, podprta s pravo motivacijo, vodi do izjemnih dosežkov.
Z Mirico Vasle sem se pogovarjala Biserka Neuholt Hlastec, koordinatorica projekta Ozaveščanje za VŽU na UPI Žalec, ki je koordinator za Savinjsko regijo.
Projekt vodi Andragoški center Slovenije, sofinancirata ga Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada plus (ESS+).